Knihy
V cenzurou posedlé době, v níž redaktoři podléhali politickým klišé a propagandě se podařilo Jiřímu Winterovi společně s jeho námětáři Bedřichem Kopecným a později Miloslavem Švandrlíkem najít skulinu v apolitických tématech jako jsou princezny, strašidla, či nástrahy manželského života. I proto se knihy těšily velké oblibě. Knihy s výtvarným rukopisem Jiřího Wintera se staly putovním zbožím v rodinách a důležitým prvkem oddychu. Seznam knih s kresbami Jiřího Wintera-Neprakty obsahuje k dubnu 2022 celkem 445 položek, z toho dvě knihy se nedočkaly vydání. Celkem 43 titulů bylo vydáno několikrát. Například původní román Černí baroni má celkem 11 vydání, z toho dvě cizojazyčná (polsky a rusky).
Autorské knihy
Knižní ilustrace
Grafická a reklamní práce
Mimo knižní ilustrací se značkou Neprakta ilustroval Jiří Winter populárně vědecké příručky pro nakladatelství Naše vojsko. V knižnici Svazarmu to byly především manuály pro chovatele psů. Z nich byla nejpopulárnější Kynologická příručka (1953), kterou napsal jeho přítel MVDr. Jan Koller. Winter mu několikrát i asistoval v jeho veterinární ordinaci.
Ilustroval také desítky kalendářů - stolních, nástěnných i knižních. Pro noviny a časopisy ilustroval velké množství seriálů a cyklů, psaných významnými lékaři. Nejrozsáhlejšími byly cykly "Jak to, že jsme tady" z pera Miloslava Švandrlíka (Dikobraz 1977 - 1981) a "Lékař léčí, příroda uzdravuje" od MUDr. Jiřího Švejnohy alias Jiřího Nohy (Dikobraz 1982 - 1984). Oba seriály vyšly rovněž knižně v nakladatelství Epocha.
Reklamních tisků, vývěsek a plakátů nakreslil Jiří Winter několik stovek. Ve velké většině případů to byly celé reklamní kampaně, k nimž vytvořil kresbu i příslušný reklamní text, často veršovaný. Mnoho let spolupracoval s národním podnikem Sběrné suroviny, se Státní spořitelnou nebo obchodním domem PRIOR - KOTVA.
Na soukromé objednávky navrhoval příležitostné tisky, například svatební oznámení, oznámení promocí či narození potomků, ex-libris i vizitky. Pro firmy a instituce navrhoval pozvánky, novoročenky a reklamní letáky.
Výstavní katalogy se staly vyhledávaným sběratelským artiklem, obsahujícím často množství kreseb. Namátkou katalog výstavy kreseb pro tisk a televizi (Liberec 1960) s dvojportrétem autorské dvojice Neprakta od karikaturisty Evžena Seyčka nebo katalogy dvou výstav ve Staroměstské radnici (1980 a 1984), výstavy v Galerii výtvarného umění - Retromuzeum v Chebu (2017), či výstavy v Obrazárně Želeč (2019). Z osvětových plakátků je známá jeho tvorba pro segment zdravotnictví: několik sad kreslených vtipů pro Ústav národního zdraví v Praze 1 (1983), osvětové letáky "Co je dobře vědět o anginách" či "Co je dobře vědět o chřipce" pro Zdravotnickou správu MNO (1971), obrázkové kartičky se zvířátky pro VZP Praha. Mezi reklamní letáky patří například materiály akce Mořský koník pro VZP, leporela pro Státní pojišťovnu nebo série vývěsek pro podnik Barvy a laky, Státní banku, případně pro Pražské komunikace.
Vydávané a populární
O ilustracích
"Ilustroval jsem hodně knih. Od Boženy Němcové až po Haška a Švandrlíka. Zajímavá byla ale spolupráce s lékaři. Když má doktor napsat knížku o nemocech pro širší veřejnost, má dvě možnosti. Pojednat text čtivě, lidově, bodře a optimisticky, ale pak čtenáři jeho výklad neberou vážně, jeho varování podceňují a kolegové mu vy čítají , že slevuje ze své odbornosti. Druhý způsob je psát učeně, seriózně, ale pak je knížka špatně prodejná, čtenáři většinou neradi přemýšlí a odbornost je často odrazuje. Našli jsme řešení – ilustrovat vážný text veselými obrázky. Dílo neztratí nic na své důstojnosti, ale humorné ilustrace text odlehčí a knížka se stane přitažlivější. "
úryvek z knihy Na návštěvě u Neprakty, Petrklíč, 2000